Bednička 05/15

Tekov je zaujímavá vinohradnícka oblasť s bohatou históriou. Korene vinohradníctva tu siahajú hlboko do stredoveku. O rozvoj sa významne zaslúžili benediktíni. Poľnohospodársky vyspelý rád veľmi dobre rozpoznal potenciál Tekova a vo veľkom začal vysádzať vinice v okolí Levíc. Časom sa vinohrady rozšírili až po úpätie Štiavnických vrchov, kde dnes ležia naše najvyššie položené vinohrady. Stredovek bol požehnaním pre víno. Ľudia nedôverovali vode, lebo bola častokrát zdrojom nákaz a epidémii a tak pili radšej víno.

Charakter tekovských vín významne ovplyvňuje tufové a andezitové podložie, geografická poloha, blízkosť Štiavnických vrchov, topografia krajiny a južná orientácia svahov. Tekov má potenciál na produkciu dlhovekých vín. Základ tvoria pevné kyseliny a chladné tufové pivnice, kde má víno ideálne podmienky na dlhodobé pomalé zrenie.

Tekov, podobne ako väčšina slovenských vinohradníckych oblastí nemá jasne vyprofilovanú odrodovú skladbu. Pestuje sa tu skoro všetko. Veľmi dobre sa tu darí modrým odrodám (mne sa páčia hlavne Frankovky) a pekne sa udomácnila aj Pesecká leánka.

Do májovej bedničky sme vybrali mladú Peseckú leánku od Mareka Uhnáka z Čajkova – svieže, veselé, letné víno, cuvée Frankovky a Dunaja od Jana Záborského z Brhloviec - harmonické spojenie ktoré naznačuje ako využiť potenciál slovenských modrých novošlachtencov a nazretý Pinot Noir od Jána Svetíka z Levíc – pekne uležané víno, ktoré ukazuje zrecí potenciál tekovských vín.

Veľká bednička (6 fliaš)
- Pesecká leánka 2014, Pivnica Čajkov - 2 fľaše
- Kora Bella 2012, Pivnica Brhlovce - 2 fľaše
- Pinot Noir 2008, J. Svetík - 2 fľaše

Malá bednička (2 fľaše)
- Pesecká leánka 2014, Pivnica Čajkov
- Kora Bella 2012, Pivnica Brhlovce

Viac informácií o projekte Bednička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *